Václav Snítil citáty

1   0

Václav Snítil

Datum narození: 1. březen 1928
Datum úmrtí: 19. červenec 2015

Václav Snítil byl český houslista a hudební pedagog.

Studoval housle u profesora Jaroslava Kociana a skladbu u Vítězslava Nováka . V roce 1953 absolvoval u profesora Jaroslava Pekelského na AMU. Krátce působil jako koncertní mistr v Armádní opeře a v činoherním orchestru Národního divadla v Praze.

Jako sólista uvedl houslové koncerty Roberta Schumanna, K. A. Hartmanna a další stěžejní díla houslové literatury. Pravidelně vystupoval na Pražském jaru. V jeho repertoáru je i řada děl soudobých skladatelů , z nichž některá mu byla připsána. Českou soudobou hudbu propagoval na svých turné v zahraničí, například v Japonsku.

Věnoval se také komorní hře. Byl členem Vlachova kvarteta , působil ve Smetanově triu a v letech 1975–88 byl uměleckým vedoucím a primáriem Českého noneta. Od konce padesátých let do roku 1969 byl houslistou souboru Ars rediviva. Jako komorní hráč i sólista uskutečnil řadu nahrávek, spolupracoval s rozhlasem a televizí.

Od roku 1964 byl profesorem pražské AMU. K jeho nejvýznamnějším žákům patřili např. Václav Hudeček, Jaroslav Svěcený a Pavel Šporcl.

Byl porotcem mezinárodních interpretačních soutěží a docentem mistrovských kurzů. Byl čestným předsedou poroty Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí.

Za vynikající výkony v oboru interpretace mu byl udělen titul Zasloužilý umělec a další vyznamenání.

Citáty Václav Snítil


„Hrát soudobé české skladatele je prostě povinnost. Proto jsem jako první hrával koncerty Holečka či Sodomky. Když jel kdysi Ondříček do Ameriky, také tam tehdy uvedl svého současníka Antonína Dvořáka.“

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .