Václav Snítil citáty

1   0

Václav Snítil

Datum narození: 1. březen 1928
Datum úmrtí: 19. červenec 2015

Václav Snítil byl český houslista a hudební pedagog.

Studoval housle u profesora Jaroslava Kociana a skladbu u Vítězslava Nováka . V roce 1953 absolvoval u profesora Jaroslava Pekelského na AMU. Krátce působil jako koncertní mistr v Armádní opeře a v činoherním orchestru Národního divadla v Praze.

Jako sólista uvedl houslové koncerty Roberta Schumanna, K. A. Hartmanna a další stěžejní díla houslové literatury. Pravidelně vystupoval na Pražském jaru. V jeho repertoáru je i řada děl soudobých skladatelů , z nichž některá mu byla připsána. Českou soudobou hudbu propagoval na svých turné v zahraničí, například v Japonsku.

Věnoval se také komorní hře. Byl členem Vlachova kvarteta , působil ve Smetanově triu a v letech 1975–88 byl uměleckým vedoucím a primáriem Českého noneta. Od konce padesátých let do roku 1969 byl houslistou souboru Ars rediviva. Jako komorní hráč i sólista uskutečnil řadu nahrávek, spolupracoval s rozhlasem a televizí.

Od roku 1964 byl profesorem pražské AMU. K jeho nejvýznamnějším žákům patřili např. Václav Hudeček, Jaroslav Svěcený a Pavel Šporcl.

Byl porotcem mezinárodních interpretačních soutěží a docentem mistrovských kurzů. Byl čestným předsedou poroty Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí.

Za vynikající výkony v oboru interpretace mu byl udělen titul Zasloužilý umělec a další vyznamenání.

Citáty Václav Snítil


Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.