Chuck Daly citáty

Chuck Daly foto

2   0

Chuck Daly

Datum narození: 20. červenec 1930
Datum úmrtí: 9. květen 2009

Charles Jerome „Chuck“ Daly byl americký basketbalový trenér, který se proslavil především dvěma vítězstvími v NBA a ziskem zlatých olympijských medailí na olympijských hrách v Barceloně s prvním tzv. dream teamem.

Aktivním basketbalistou byl pouze na vysokoškolské úrovni, kde také začal svou trenérskou dráhu.

Do NBA vstoupil jako asistent ve Philadelphii v roce 1978 a jako hlavní trenér v roce 1981 na lavičce Cleveland Cavaliers. Trénoval Detroit Pistons v letech 1983—1992, v té době v letech 1989 a 1990 tým pod jeho vedením vyhrál dvakrát za sebou titul v NBA. Celek s Dennisem Rodmanem, Isiahem Thomasem nebo Billem Laimbeerem proslul velmi tvrdou hrou a získal si přezdívku Bad Boys, což ostře kontrastovalo s Dalyho vlastní povahou. Charles Barkley o něm řekl: „Nikdy jsem nepochopil, jak mohl tak skvělý člověk a slušný chlap trénovat Bad Boys.“ Poté působil dva roky v týmu New Jersey Nets, který pozdvihl na úroveň kandidátů na vítězství ve Východní konferenci. Kariéru v NBA ukončil v sezónách 1997—1999 při vedení týmu Orlando Magic.

V roce 1992 převzal vedení amerického reprezentačního týmu, který poprvé v historii za účasti největších hvězd NBA startoval na olympijských hrách. Dream Team s osobnostmi, jako byli Larry Bird, Magic Johnson nebo Michael Jordan získal přesvědčivě zlatou medaili. Daly si v průběhu osmi zápasů turnaje ani jednou nevzal oddychový čas.

9. května 1994 byl uveden do Basketbalové síně slávy; navzdory úspěchům nicméně nikdy nezískal cenu pro nejlepšího trenéra NBA roku. V roce 1997 slavnostně vyřadili Detroit Pistons dres s číslem 2 jako symbol dvou titulů, které Daly s týmem vyhrál.

Byl ženatý a měl dceru. Od začátku roku 2009 podstupoval léčbu rakoviny slinivky, které 9. května podlehl.

Citáty Chuck Daly


„Je to hra hráčů. Buď vás nechají, abyste je trénovali, nebo nenechají. Když vás přestanou nechávat trénovat, jste na cestě k vyhazovu.“

„To je nejblíž, co jsem se k téhle věci dostal.“ o Trofeji Reda Auerbacha pro nejlepšího trenéra NBA, když ji předával v roce 2002 Ricku Carlisleovi

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .