Damaskinos Papandreou citáty

Damaskinos Papandreou foto

1   0

Damaskinos Papandreou

Datum narození: 3. březen 1891
Datum úmrtí: 20. květen 1949

Damaskinos Papandreou či Damaskinos z Athén byl pravoslavný biskup, arcibiskup Athén a všech Řeků , regent Řecka a premiér Řecka .

Za druhé světové války oficiálně a veřejně protestoval spolu s dalšími osobnostmi řecké vědy, kultury a společnosti proti deportacím Židů a nařídil kněžím, aby je podporovali a vydali jim falešná křestní osvědčení. Když mu místní velitel SS Jürgen Stroop pohrozil, že ho nechá za tento protestní dopis zastřelit, Damaskinova sarkastická odpověď vstoupila do dějin:

Těžko říci, zda byl nevzdělaný Stroop vůbec schopen pochopit, že arcibiskup právě srovnal jeho zemi s všeobecně opovrhovaným režimem Mahmuta II. , každopádně si ale jeho popravu nakonec rozmyslel.

Citáty Damaskinos Papandreou


„Řečtí náboženští představitelé se nestřílejí, ale věší. Prosím, respektujte tuto naši tradici! – Damaskinova odpověď na vyhrůžky velitele SS v Athénách Jürgena Stroopa, že jej nechá zastřelit za jeho protesty a obstrukce ohledně deportací Židů. Nevzdělaný Stroop si to zastřelení posléze rozmyslel, a patrně mu nikdy nedošlo, že by měl být uražen, protože arcibiskup tímto výrokem fakticky přirovnal Třetí říši k nejbestiálnější tyranii 19. století, Osmanské říši Mahmuta II.“ odkazoval totiž na osud konstantinopolského patriarchy Gregoria V., zavražděného na příkaz sultána v roce 1821

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .