Elizabeth Gaskellová citáty

Elizabeth Gaskellová foto

1   0

Elizabeth Gaskellová

Datum narození: 29. září 1810
Datum úmrtí: 12. listopad 1865

Elizabeth Cleghorn Gaskellová, rodným jménem Elizabeth Cleghorn Stevensonová byla anglická spisovatelka.

Narodila se v Londýně v Chelsea jako dcera novináře. Po smrti matky ji vychovávala teta v Knutsfordu, který se také později stal předlohou pro její novelu Cranford či pro městečko Hollingford, do kterého byl situován děj románu Manželky a dcery .

V roce 1832 se provdala za Williama Gaskella, se kterým měla velmi šťastné manželství. Již svým prvním románem Mary Bartonová, který byl vydán v roce 1848, si získala velkou popularitu. Zaujal také Charlese Dickense, který hledal v té době pro svůj nově zakládaný časopis Household Words autory. Gaskellová pro něj později na jeho žádost napsala soubor povídek Cranford, který v Dickensově časopisu vycházel na pokračování.

Elizabeth Gaskellová se ve svých románech často věnovala sociálním otázkám, zejména problémům dělnické třídy, vztahům mezi zaměstnavateli a zaměstnanci a vzniku prvních odborů. Často se její dílo srovnává s romány Jane Austenové - obě autorky mají společný smysl pro humor, kriticky se vymezují vůči společnosti ve vztahu k morálce jednání lidí a jejich romány se vyznačují hlubokou propracovaností, plastičností a opravdovostí všech postav, což jejich románům dodává na důvěryhodnosti.

Citáty Elizabeth GaskellováPodobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.