Frank Gehry citáty

Frank Gehry foto

1   0

Frank Gehry

Datum narození: 28. únor 1929

Frank O. Gehry, Frank Owen Gehry je americko - kanadský architekt, v Česku známý jako jeden z autorů Tančícího domu.

Narodil se v roce 1929 v kanadském Torontu v chudé rodině druhé generace polských židů . Už jako malé dítě si stavěl města ze zbytků dřeva. V roce 1947 se i s rodinou přestěhoval do Los Angeles, začal pracovat jako řidič rozvážkového vozu a studovat vysokou školu. Roku 1952 se oženil s Anitou Snyder, která mu později poradila, aby si změnil jméno na Franka Gehryho.

V roce 1951 absolvoval architekturu na University of Southern California, poté absolvoval stáž u architekta Victora Gruena v Los Angeles. V letech 1956–57 studoval urbanismus na Graduate School of Design Harvardovy univerzity. Poté dva roky pracoval s architekty Pereirou a Luckmanem v Los Angeles, v roce 1961 pak s architektem André Remondetem v Paříži.

V roce 1962 založil vlastní firmu Frank O. Gehry Associates v Los Angeles. Zpočátku pracoval na projektech obchodních center a podobných komerčních zakázkách. Během 70. let se často stýkal se soudobými losangeleskými umělci a jejich tvorba ho začala ovlivňovat. První stavbou v experimentálním stylu byla přestavba a přístavba jeho vlastního rodinného domu v Santa Monice v letech 1978-1979 pro novou rodinu, v roce 1975 se totiž Gehry znovu oženil s Bertou Isabel Aguilerou, se kterou žije dodnes.

Citáty Frank GehryPodobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.