Frank Gehry citáty

Frank Gehry foto

1   0

Frank Gehry

Datum narození: 28. únor 1929

Frank O. Gehry, Frank Owen Gehry je americko - kanadský architekt, v Česku známý jako jeden z autorů Tančícího domu.

Narodil se v roce 1929 v kanadském Torontu v chudé rodině druhé generace polských židů . Už jako malé dítě si stavěl města ze zbytků dřeva. V roce 1947 se i s rodinou přestěhoval do Los Angeles, začal pracovat jako řidič rozvážkového vozu a studovat vysokou školu. Roku 1952 se oženil s Anitou Snyder, která mu později poradila, aby si změnil jméno na Franka Gehryho.

V roce 1951 absolvoval architekturu na University of Southern California, poté absolvoval stáž u architekta Victora Gruena v Los Angeles. V letech 1956–57 studoval urbanismus na Graduate School of Design Harvardovy univerzity. Poté dva roky pracoval s architekty Pereirou a Luckmanem v Los Angeles, v roce 1961 pak s architektem André Remondetem v Paříži.

V roce 1962 založil vlastní firmu Frank O. Gehry Associates v Los Angeles. Zpočátku pracoval na projektech obchodních center a podobných komerčních zakázkách. Během 70. let se často stýkal se soudobými losangeleskými umělci a jejich tvorba ho začala ovlivňovat. První stavbou v experimentálním stylu byla přestavba a přístavba jeho vlastního rodinného domu v Santa Monice v letech 1978-1979 pro novou rodinu, v roce 1975 se totiž Gehry znovu oženil s Bertou Isabel Aguilerou, se kterou žije dodnes.

Citáty Frank Gehry


„Snažím se projektovat stavby jako odpověď na lidské pocity.“

„Talent is liquified trouble.“

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .