Fumihiko Maki citáty

Fumihiko Maki foto

1   0

Fumihiko Maki

Datum narození: 6. září 1928

Fumihiko Maki, japonsky 槇 文彦 je japonský architekt. Jeho stavby stojí především v Japonsku a USA. Roku 1993 získal nejprestižnější architektonické ocenění: Pritzkerovu cenu. Roku 1988 též obdržel Wolfovu cenu za umění, roku 2011 Zlatou medaili AIA a roku 1999 Praemium Imperiale.

Architekturu vystudoval na Tokijské univerzitě, Cranbrook Academy of Art a Graduate School of Design na Harvardově univerzitě. V letech 1956-65 byl profesorem na University of Washington a Harvard University a 1979-89 na Tokijské univerzitě. Roku 1965 si založil vlastní projekční firmu Maki and Associates.

Proslul užitím nových materiálů a kombinací západních a východních tradic, přičemž ze západní architektury převzal klasické modernistické tvary a materiály, z tradiční japonské důraz na malé "soukromé" prostory uvnitř velkých staveb a harmonický vztah detailu a celku. V 60. letech se stal součástí architektonického hnutí tzv. metabolistů, kteří chtěli, aby moderní město architektonicky rostlo dle zákonitostí biologických systémů a zároveň se inspirovali estetikou těchto systémů . Zdůrazňovali též dočasnost architektonického řešení jako hodnotu.

K větším pracím se však Maki dostal až v 80. letech. K jeho nejoceňovanějším stavbám patří Japonské kulturní centrum Makuhari Messe ve městě Čiba či sportovní hala Tókjó Taiikukan . Je též autorem Tower 4 v novém World Trade Center v New Yorku.

Citáty Fumihiko MakiPodobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.