Jackson Pollock citáty

Jackson Pollock foto
2   3

Jackson Pollock

Datum narození: 28. leden 1912
Datum úmrtí: 11. srpen 1956

Reklama

Paul Jackson Pollock byl jeden z největších amerických malířů a nejznámější anglosaský malíř 20. století.

Narodil se do neklidných rodinných poměrů a často byl nucen měnit bydliště, přičemž jeho otec byl ustavičně nepřítomen a matka trpěla silně autoritativními komplexy.

Jeho dílo spojované s „newyorskou“ uměleckou školou, se vyznačovalo abstraktním expresionismem, který se ve Spojených státech objevil po druhé světové válce. Jako většina amerických abstraktních expresionistů, tíhl spíše k Jungově než k Freudově interpretaci psychoanalytiky. To se stalo klíčovým ve výrazu jeho díla.

Svou činností zahájil tvorbu nové umělecké generace, která ztělesňovala ducha doby, jeho život je tedy pro pochopení díla klíčovým. Jeho práce byl jakýmsi druhem duševního boje a vyžadovala tedy nadlidskou duševní sílu. Konfrontovat se s prázdným prostorem plátna a pokoušet se na něj promítnou pořádek a smysl je podle něj reprezentativní mezistupeň základní existenciální krize moderního člověka.

V roce 1923 jako jedenáctiletý poprvé navštívil indiánskou rezervaci; objevil zde nevšední motivy abstrakce zvané „primitivní umění“ amerických indiánů. Během léta 1927 vyšly najevo jeho sklony k alkoholismu, umění se pro něj stalo způsobem vybití emocí, malovat mu umožňovalo vyjádřit svůj vnitřní vesmír, osvobodit se od svých úzkostí a hněvu.

V prosinci 1937 absolvoval detoxikační kúru. V té době se nadchl pro primitivní umění. V říjnu 1941 poprvé vystavoval a to v galerii McMillen, shodou okolností ve stejnou dobu jako Lee Krasnerová, která se později stala jeho ženou. Seznámil se také s Peggy Guggenheimovou, která se pohybovala v surrealistických kruzích a vlastnila galerii na Manhattanu. Krasnerová nicméně surrealismus opustila a jelikož se společně se svým manželem přestěhovala na venkov, překotně se začala vázat na přírodní tvorbu.

Posléze si osvojil tzv. drip painting mezi roky 1947 až 1951 . Rosenberg poté psal o tom, vytvořil koncept „action painting“. Tento pojem se poprvé objevil v jeho článku z roku 1952 nazvaného The American Action Painters. V tomto článku Rosenberg definoval malbu jako akci. S tímto jeho pojetím umění se on sám výrazně ztotožnil.

K alkoholu se několikrát vrátil a pod vlivem alkoholu se nejen rozešel se svojí ženou, ale zabil se při autonehodě společně se svou milenkou a její přítelkyní .

Podobní autoři

Jean-Michel Basquiat foto
Jean-Michel Basquiat3
americký umělec
Robert Irwin foto
Robert Irwin4
americký umělec
Richard Artschwager foto
Richard Artschwager1
americký umělec
Tim Allen foto
Tim Allen1
americký herec, umělec a komik
Lawrence Ferlinghetti foto
Lawrence Ferlinghetti7
americký umělec, spisovatel a aktivista
James O'Barr foto
James O'Barr3
umělec
Louis Armstrong foto
Louis Armstrong3
americký jazzový trumpetista, skladatel a zpěvák
Paul Flora foto
Paul Flora1
umělec
B. B. King foto
B. B. King1
americký hudebník
Edgar Degas foto
Edgar Degas5
francouzský umělec

Citáty Jackson Pollock

Reklama

„I believe easel painting to be a dying form, and the tendency of modern feeling is toward the wall picture or mural..“

—  Jackson Pollock
In his application for a grant given by the Guggenheim Foundation 1944; as quoted in Abstract expressionism, Barbara Hess, Taschen Köln, 2006, p. 9

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Start translating

„I am nature.“

—  Jackson Pollock
In Krasner's words: 'When I brought Hofmann up to meet Pollock and see his work which was before we moved here, Hofmann's reaction was — one of the questions he asked Jackson was, do you work from nature? There were no still lifes around or models around and Jackson's answer was, 'I am nature.' And Hofmann's reply was, 'Ah, but if you work by heart, you will repeat yourself.' To which Jackson did not reply at all.' Attributed by Lee Krasner (1964) in "" Oral history interview with Lee Krasner, 1964 Nov. 2-1968 Apr. 11 http://www.aaa.si.edu/collections/oralhistories/transcripts/krasne64.htm"", interview with Dorothy Seckler for the Smithsonian Institution Archives of American Art.

„Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Etiam egestas wisi a erat. Morbi imperdiet, mauris ac auctor dictum.“

Today's anniversary
Auguste Rodin foto
Auguste Rodin12
francouzský sochař 1840 - 1917
 Bahá'u'lláh foto
Bahá'u'lláh26
zakladatel Bahá'í Faith 1817 - 1892
Konstantin Biebl foto
Konstantin Biebl1
český básník 1898 - 1951
Andrej Alexejevič Amalrik foto
Andrej Alexejevič Amalrik1
ruský spisovatel a disident 1938 - 1980
Dalších 47 dnešních výročí
Podobní autoři
Jean-Michel Basquiat foto
Jean-Michel Basquiat3
americký umělec
Robert Irwin foto
Robert Irwin4
americký umělec
Richard Artschwager foto
Richard Artschwager1
americký umělec
Tim Allen foto
Tim Allen1
americký herec, umělec a komik
Lawrence Ferlinghetti foto
Lawrence Ferlinghetti7
americký umělec, spisovatel a aktivista