Ludwig Mies van der Rohe citáty

Ludwig Mies van der Rohe foto

3   1

Ludwig Mies van der Rohe

Datum narození: 27. březen 1886
Datum úmrtí: 17. srpen 1969

Ludwig Mies van der Rohe narozen jako Maria Ludwig Michael Mies byl německý architekt, žijící od roku 1938 v USA. Jeho tvorbu po první světové válce výrazně ovlivnily osobnosti jako Walter Gropius či funkcionalista Le Corbusier. V letech 1930–1933 působil jako poslední ředitel výtvarné školy Bauhaus, tuto funkci převzal od Hannese Meyera . Ještě před ním byl ředitelem Bauhausu Walter Gropius . Později se ujal vedení oddělení architektury na Illinois Institute of Technology , technické vysoké škole v Chicagu, kde rozpracoval tzv. druhou chicagskou školu. Spolu s Le Corbusierem, Alvarem Aaltou nebo Frankem Lloydem Wrightem je všeobecně považován za jednoho z průkopníků moderní architektury.

Mies, stejně jako mnoho jeho současníků, usiloval o vytvoření nového architektonického stylu, který by ztělesňoval moderní, poválečnou dobu, stejně jako například antika nebo gotika byly ztělesněním své doby. Stál u vzniku architektonického stylu, který se vyznačoval svou maximální čistotou a jednoduchostí a který ovlivnil celé dvacáté století. Stavby jeho vrcholného období používaly pro vymezení vnitřních prostor moderní materiály, jako například průmyslovou ocel nebo tabulkové sklo. Usiloval o architekturu s minimalistickou nosnou konstrukcí, která bude v rovnováze s volně plynoucím otevřeným prostorem. Své stavby přezdíval architekturou „kosti a kůže”. Snažil se o racionální přístup, který by řídil tvůrčí proces architektonického návrhu, ale především jej zajímalo, jak vyjádřit ducha moderní doby. Mies bývá často spojován se svými krátkými aforismy „méně je více” a „Bůh je v detailech”.

Mezi jeho nejznámější stavby patří Německý pavilon na Mezinárodní výstavě v Barceloně z roku 1929 a elegantní brněnská Vila Tugendhat z roku 1930.

Citáty Ludwig Mies van der Rohe


Ludwig Mies van der Rohe foto
Ludwig Mies van der Rohe3
německý architekt 1886 – 1969Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.