Neil Armstrong citáty

Neil Armstrong foto

2   1

Neil Armstrong

Datum narození: 5. srpen 1930
Datum úmrtí: 25. srpen 2012
Další jména: Neil Alden Armstrong

Neil Alden Armstrong byl americký pilot, astronaut a univerzitní profesor. Byl prvním člověkem, který vstoupil na povrch Měsíce.

Než se stal astronautem, sloužil jako pilot v námořnictvu Spojených států amerických, přičemž bojoval ve válce v Koreji. Po odchodu z námořnictva vystudoval letecké inženýrství na Purdueově univerzitě a stal se zkušebním pilotem Národního poradního výboru pro letectví v dnešním Armstrongově leteckém výzkumném středisku, kde se při více než 900 letech účastnil testů řady typů letadel. Od roku 1958 se postupně zapojil do programu letectva Spojených států amerických Man In Space Soonest, testování raketového letounu North American X-15, a vývoje raketoplánu Boeing X-20 Dyna-Soar.

Roku 1962 přešel do oddílu astronautů NASA. Jeho prvním kosmickým letem byla mise Gemini 8 v březnu 1966. Během ní se loď Gemini 8 setkala a spojila s bezpilotním raketovým stupněm Agena TV-8. Astronauti Armstrong a David Scott tak uskutečnili první spojení dvou těles na oběžné dráze. Druhým a posledním letem Armstronga byla mise Apollo 11. Zatímco Michael Collins kroužil ve velitelském modulu kolem Měsíce, Neil Armstrong a Buzz Aldrin 20. července 1969 jako první lidé na Měsíci přistáli. Armstrong 21. července vystoupil jako první člověk na jeho povrch, a získal tím světovou proslulost.

Roku 1971 odešel z NASA a vyučoval na Cincinnatské univerzitě, poté byl mluvčím a členem správních rad několika společností. Zemřel roku 2012 na komplikace po operaci srdce.

Citáty Neil Armstrong


Neil Armstrong foto
Neil Armstrong2
astronaut USA, první člověk na Měsíci 1930 – 2012
„Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“21. července 1969 poté, co se jeho noha poprvé dotkla povrchu Měsíce.

Neil Armstrong foto
Neil Armstrong2
astronaut USA, první člověk na Měsíci 1930 – 2012
„Houstone, tady základna Tranquility. Orel přistál.“První slova z lunárního modulu Eagle při misi Apollo 11 po jeho přistání

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.