Theodor Lessing citáty

Theodor Lessing foto

2   0

Theodor Lessing

Datum narození: 8. únor 1872
Datum úmrtí: 31. srpen 1933
Další jména: T. Lessing

Theodor Lessing byl německý filozof, psycholog a novinář židovského původu. Nejvíce proslul svou knihou Židovská sebenenávist z roku 1930, kde se pokusil analyzovat, proč někteří Židé inklinují k antisemitským postojům, byť i jen částečně nebo pouze náznakově.

Ve filozofii byl silně ovlivněn ruským logikem Afrikanem Spirem a německým filozofem Friedrichem Nietzschem, sdílel jejich odpor k iluzi o smyslu dějin. Svou filozofii nazýval "aktivismus". Jako novinář přispíval mj. do pražského německojazyčného deníku Prager Tagblatt. Politicky se hlásil k sionismu, pacifismu a byl odpůrcem nacistů i německého prezidenta Paula von Hindenburg.

Po uchopení moci v Německu nacisty raději v březnu 1933 uprchl do názorově svobodného Československa a usadil se v Mariánských Lázních, v rodině českého sociálního demokrata. Zde na něj však byl 30. srpna 1933 spáchán atentát dvěma henleinovci, Rudolfem Zischkou a Rudolfem Max Eckertem, kteří na něj vystřelili přes okno vily, v níž pracoval. Na následky zranění Lessing zemřel druhého dne v mariánskolázeňské nemocnici. Henleinovští vrazi uprchli do Německa a jeden z nich byl potrestán až po válce. Na jeho hrobě v Mariánských Lázních je nápis: První oběť fašismu v ČSR. O případu vraždy Theodora Lessinga pojednává i československý film Výstřely v Mariánských Lázních z roku 1973.

Citáty Theodor Lessing
Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.