William Jennings Bryan citáty

William Jennings Bryanfoto

0  1

William Jennings Bryan

Datum narození:19. březen 1860
Datum úmrtí:26. červenec 1925
Další jména:W. J. Bryan

William Jennings Bryan byl americký politik, který byl v letech 1896, 1900 a 1908 kandidátem Demokratické strany na prezidenta Spojených států. Byl to právník a 41. ministr zahraničních věcí za prezidenta Woodrowa Wilsona.

Je jedním z nejoblíbenějších mluvčích v americké historii[zdroj?], byl pamatován pro svůj hluboký, rozkazovačný hlas. Byl oddaným presbyteriánem, podporovatelem populární demokracie, kritik bank a železnic, vůdce hnutí silveritánů v 90. letech 19. století, vedoucí postava Demokratické strany, obhájce míru, prohibicionista, odpůrce sociálního darwinismu a jeden z nejvýznamnějších vůdců populismu koncem 19. a počátkem 20. století. Díky své víře v dobro a spravedlnost obyčejných lidí byl nazýván „Velký muž z lidu“.

V intenzivně vedeném boji ve volbách v letech 1896 a 1900 prohrál s Williamem McKinleym, ale ponechal si kontrolu nad Demokratickou stranou. Pro prezidentské kandidáty vynalezl národní túru.[zdroj?] Ve svých třech účastech v prezidentských volbách podporoval v roce 1896 Svobodné stříbro, v roce 1900 antiimperialismus a v roce 1908 trust, odvolávaje se na Demokraty v případech, kdy jsou korporace chráněny. Chtěl obnovit státní práva bojovat proti trustům a velkým bankám, chopil se populistických myšlenek. V roce 1913 ho prezident Woodrow Wilson jmenoval ministrem zahraničí, ale to, jak se Wilson zachoval v roce 1915 po krizi Lusitánie donutila Bryana na protest odstoupit.

Ve 20. letech byl silným podporovatelem prohibice, ale nejznámějším je asi pro svoje křížové výpravy proti darwinismu, což vyvrcholilo v tzv. Opičím procesu v roce 1925. Pět dní poté, co byl případ uzavřen, zemřel Bryan ve spánku. Pohřben je na Arlingtonském národním hřbitově.

Citáty William Jennings Bryan


Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .