Yekta Uzunoglu citáty

Yekta Uzunoglufoto

4  0

Yekta Uzunoglu

Datum narození:1953

MUDr. Yekta Uzunoglu je známý soudobý kurdský spisovatel, překladatel, lékař a podnikatel s kurdsko-arménskými kořeny. Mimo svých profesí se celoživotně angažuje jako kurdský aktivista , spisovatel a překladatel: Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny, a naopak kurdské poezie i prózy do češtiny a němčiny.

Má trvalý pobyt v ČR a od roku 1996 německé občanství, udělené v pražské Ruzyňské vazební věznici. Od roku 2006 je držitelem ceny Františka Kriegla.

V roce 1971 přijel do Paříže, kde studoval francouzštinu. Mezi lety 1973 a 1979, díky stipendiu posledního kurdského prince K. Bedir Chana studoval medicínu na Univerzitě Karlově v Praze.

Zapojil se do disidentských aktivit proti normalizačnímu režimu. Roku 1975, když režim Gustáva Husáka začal vydávat kurdské studenty z Iráku režimu Saddáma Husajna, byl dr. Uzunoglu členem skupiny kurdských studentů, která ilegálně okupovala a držela protestní hladovku v areálu švédského velvyslanectví v Praze. Rovněž během svých studií, roku 1976, založil ilegální samizdatové nakladatelství „ARARAT“, v rámci kterého publikoval svá díla o Kurdech a Kurdistánu.

Po dokončení studií mu nebylo prodlouženo vízum a vrátil se do Paříže. Vzdal se výzkumného stipendia v prestižním Pasteurově institutu a odjel jako dobrovolník Lékařů bez hranic do íránského Kurdistánu , kde právě probíhalo povstání proti nově vzniklé Islámské republice. Pro jeho angažmá v kurdské otázce byl zbaven tureckého pasu. V roce 1981 mu byl ve Spolkové republice Německo udělen status uprchlíka. O dva roky později byl jedním ze zakládajících členů Institut Kurde de Paris a zároveň založil Kurdische Institut in Bonn, jež až do roku 1988 vedl jako ředitel.

Citáty Yekta Uzunoglu


Yekta Uzunoglu foto
Yekta Uzunoglu4
kurdský lékař, spisovatel a překladatel 1953
„Peníze věnuji organizacím, které bojují za právo a spravedlnost v České republice.“ Yekta Uzunoglu, 31.7.2007, o tom jak naloží s odškodněním, které bude vymáhat po státu za chybné výkony orgánů činných v trestním řízení, ČTK/České noviny, 31.7.2007

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .