„Vždyť v čem spočívá smysl života, zamýšlel ses nad tím někdy? Nejvyšší smysl života každého jednotlivce spočívá v poznání své duše. Všechno ostatní je dočasné, pomíjející, prostě jen prach a iluze. Jediná cesta, jak poznat svou duši, vede přes vnitřní Lásku, přes mravní očištění svých myšlenek a přes zcela neotřesitelné přesvědčení, že tohoto cíle dosáhneš, tedy skrze vnitřní víru… Dokud z tebe ještě sálá život, nikdy není pozdě poznat sám sebe, najít v sobě svou podstatu, svůj svatý, životodárný pramen duše… Vyznej se sám v sobě a pochopíš, kdo opravdu jsi.“
Podobné citáty

„Těla se v lidech milují častěji než duše. Kdo ve svém životě poznal třeba sto žen, možná že vůbec nepoznal lásku.“
— Jan Blahoslav Čapek český komeniolog, literární historik, literární kritik, překladatel a spisovatel 1903 - 1982

„Není, není, není jiné povinnosti pro probudilé lidi než jedna jediná: hledat sám sebe, sám v sobě upevňovat, propátrávat svou vlastní cestu vpřed, lhostejno, kam povede. Pravé povolání je pro každého jen jedno jediné: dostat se k sobě samému. Věcí každého je najít svůj vlastní osud, ne nějaký libovolný, a prožít ho v sobě, naprosto a nezlomně.“
— Hermann Hesse německý spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu a také malíř 1877 - 1962
„Smysl duchovního rozvoje člověka spočívá v jeho kvalitativní vnitřní změně. Tím se v první řadě rozumí nejenom obnova duchovního dialogu s Bohem skrze hluboké vnitřní pocity, skrze upřímnou lásku k Němu, ale i skrze život prostřednictvím této svátosti v každém prožitém dni. Člověk ve skutečnosti k čistému vnitřnímu dialogu s Bohem tíhne.“
— Anastasia Novych ukrajinská spisovatelka

„Každá rasa má svou duši, každá duše má svou rasu, svou vlastní vnitřní a vnější architektoniku, svou charakteristickou jevovou formu a tvářnost životního stylu, svůj jen sobě vlastní poměr mezi silami vůle a rozumu. Každá rasa pěstuje konec konců jen jeden nejvyšší ideál. Jestliže se změní nebo je vůbec svržen jinými systémy pěstění vsakováním cizí krve a cizích ideí, je důsledkem vnitřní proměna, která se vnějšně jeví jako chaos, epocha katastrof. Neboť nejvyšší hodnota vyžaduje určité seskupení životních příkazů, tj. určuje existenční styl rasy, národa.“
— Alfred Rosenberg 1893 - 1946
Zdroj: Der Mythus des 20. Jahrhunderts, Munchen 1941
„Celé Písmo Boží a všecka katolická víra volá, hlásá a vyznává, že Ježíš ukřižovaný sám jediný a jen on sám je vykoupení a ospravedlnění všech, kteří v něho věří, sám jediný je všecka moc a všecka moudrost pro každého křesťana, sám alfa i omega, začátek i konec a že se má každý, kdo si žádá nebo pečuje o to, aby byl spravedlivý, svatý nebo ctnostný, nejprve a bezprostředně v něj a v jeho Ducha obléci, protože on jediný a sám je cesta, pravda a život. Proto sluší jeho jediného nejprve a zcela hledati, světit, oslavovat a nosit v těle i v duši, jej, který samojediný nás vykoupil za velikou cenu, za krev svého srdce.“
— Matěj z Janova český náboženský spisovatel, teolog a římskokatolický duchovní 1350 - 1393
Citáty z Pravidel Starého a Nového zákona
Zdroj: Tamtéž, s. 65.

„Jestli jsem se něčemu zavázal poznáním, zkušeností, četbou, vzděláním, tak především sám sobě. Považoval bych za nemravné, kdybych se kvůli jakémukoliv okamžitému prospěchu vzdal svého přesvědčení, že se mám chovat tak, jak pokládám za nutné.“
— Luboš Dobrovský český diplomat, novinář a překladatel 1932 - 2020
https://nazory.aktualne.cz/rozhovory/posledni-rozhovor-s-lubosem-dobrovskym/r~53cc08bc439111eaac60ac1f6b220ee8/
„Najdi v sobě křišťálový pramen své duše a pochopíš, že všechno toto hmotné pozlátko – auta, byty, chaty, postavení ve společnosti – všechny tyto hmotné statky, při jejichž dosažení strávíš celý svůj vědomý život, jsou jen prach. Prach, který se v tomto pramenu okamžitě promění v nicotu. A život ubíhá. Život, který můžeš využít k proměně na nekonečný oceán Moudrosti.“
— Anastasia Novych ukrajinská spisovatelka

„Člověk nezdrženlivý přináší zhoubu druhým lidem, ale ještě mnohem větší sám sobě, pokud je největší zhoubou hubit nejen svou domácnost, ale i své tělo a duši.“
— Xenofón starověký řecký historik a filozof -430 - -354 př. n. l.
Vzpomínky na Sokrata

„Dokud se honíš za štěstím, nedozrál jsi k životu ve štěstí, i kdybys měl všechno sobě nejmilejší. Dokud si stýskáš nad tím, co jsi ztratil, dokud máš cíle a jsi nepokojný, ještě nevíš co je klid. Až když se zřekneš všeho přání, nemáš cíl a ničeho si nežádáš, štěstí už nenazýváš jménem, pak se tok dění nedotýká tvého srdce a tvoje duše v klidu spočívá.“
— Hermann Hesse německý spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu a také malíř 1877 - 1962

„Každý odborník tu svou profesionalitu do určité míry oddělí od sebe, ale trochu na sebe také vztáhne. Velkým uměním života je poznat co nejvíc sám sebe a podle toho se v životě chovat. Když chceme něco jiného, co nám není dáno, tak to obvykle vede k různým karambolům. Takže ten vhled mi trochu pomohl, abych ozřejmil, jaký opravdu jsem.“
— Jiří Raboch Český lékař a psychiatr 1951
Zdroj: [Profesor Jiří Raboch: Velkým uměním života je poznat co nejvíc sám sebe, rozhlas.cz, 2016-09-03, 2016-09-27, http://www.rozhlas.cz/plus/osobnostplus/_zprava/profesor-jiri-raboch-velkym-umenim-zivota-je-poznat-co-nejvic-sam-sebe--1646746]
„Smysl lidské existence spočívá ve zdokonalování duše!!!“
— Anastasia Novych ukrajinská spisovatelka

„Člověk je zodpovědný sám sobě za získání nebo ztrátu svého života.“
— Erich Fromm německý filozof, psycholog a psychoanalytik 1900 - 1980

„Národ, jenž má vědomí důležitosti přirozeného jazyka pro vyšší svůj duchovní život, sám jej zavrhuje a jeho se zříká, páchá na sobě samovraždu a přerušuje tím věčné zákony Boží.“
— Pavel Josef Šafařík česky píšící spisovatel, slavista, literární historik, etnograf a jazykovědec slovenského původu 1795 - 1861
„Mějme čistou duši
Lásku v sobě
Víru v srdci“
Veronika Elgrová

„Svou víru v mlze nepoztrácej – a hlavně se neztrať sám sobě!“
— Vladimir Semjonovič Vysockij sovětský zpěvák, skladatel, básník a herec 1938 - 1980
Zdroj: Rovnost 22. 3. 1991

„Na prvním místě není autor a stav jeho duše, pro který hledá vyjádření, ale jazyk, kterým jej chce vyjádřit. Jazyk, ta vlast a pokladnice krásy a smyslu, začíná sám myslet a mluvit za člověka a celý se proměňuje v hudbu, nikoliv vnějším, slyšitelným zvukem, ale dravostí a majestátností svého vnitřního pohybu.“
— Boris Leonidovič Pasternak, kniha Doktor Živago