Angelo Rotta citáty

4  0

Angelo Rotta

Datum narození:9. srpen 1872
Datum úmrtí:1. únor 1965

Msgre. Angelo Rotta byl římskokatolický arcibiskup a vatikánský diplomat známý svým angažmá ve prospěch Židů během druhé světové války.

Angelo Rotta přijal kněžské svěcení 10. února 1895 a poté vstoupil do diplomatických služeb Svatého stolce, kde se postupně vypracovával k vyšším postům. V roce 1922 jej papež Pius XI. jmenoval titulárním arcibiskupem thébským a pověřil jej posláním internuncia ve Střední Americe. V roce 1925 se stal nunciem v balkánských zemích a v roce 1930 přijal úřad nuncia v Maďarsku a Bulharsku.

Jako apoštolský nuncius se za druhé světové války angažoval ve prospěch bulharských a maďarských Židů a společně s dalšími diplomaty jim zajišťoval bezpečné domy, humanitární pomoc a vydával falešná křestní osvědčení, ochranné listy, diplomatické pasy a víza, aby jim umožnil odchod do bezpečnějších zemí.

Mimo to ve prospěch Židů opakovaně intervenoval jak sám, tak za pomoci dalších diplomatů. 21. srpna 1944 vedl delegaci 5 šéfů diplomatických misí v Maďarsku, kteří vznesli společný protest proti zacházení se Židy a jejich deportacím do Německa. Protestovali apoštolský nuncius Angelo Rotta , velvyslanec Carl Danielson a tři chargé d'affaires – Miguel Sanz-Briz , Carlos de Liz-Teixeira Branqhuinho a Antoine Kilchmann .

Po válce dále pokračoval v práci v diplomatických službách až do roku 1957, kdy jako oficiál Státního sekretariátu odešel do důchodu.

Izraelská komise Jad Vašem mu udělila titul Spravedlivý mezi národy v roce 1997.

Citáty Angelo RottaPodobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .