„Zrada je jen otázkou peněz.“
— Armand-Jean du Plessis de Richelieu
Připisované
Varianta: Zrada je jenom otázkou peněz.
Datum narození: 9. září 1585
Datum úmrtí: 4. prosinec 1642
Další jména: Armand Jean du Plesis Richelieu, Kardinál Richelieu
Armand Jean du Plessis, vévoda de Richelieu, také známý pod svým titulem kardinál Richelieu byl francouzský šlechtic, duchovní a státník, první ministr francouzského krále Ludvíka XIII. v letech 1624–1642. Je obecně považován za jednoho z nejvýznamnějších francouzských politiků 17. století.
Spolu s králem Ludvíkem XIII., který na něm nechával většinu rozhodnutí, byl hlavním strůjcem politiky Francie. Konsolidoval královskou moc, rozdrtil opozici z řad francouzské šlechty a protestantů a postupně vytvořil z Francie silný a vysoce centralizovaný stát. Všemožně podporoval kolonizaci, zejména v Severní Americe, přičemž oponoval mocenským snahám rakousko-španělské Habsburské dynastie a z tohoto důvodu podpořil ve třicetileté válce stranu protestantů.
Richelieu byl velkým mecenášem vědy a umění, mimo jiné založil Francouzskou akademii, zodpovědnou za péči o francouzský jazyk.
Obecně je považován za průkopníka a symbol nového stylu politiky, která z velké části upozadila morální a náboženské ohledy, před kterými upřednostňovala raison d'État.
Jeho postava vystupuje v řadě historických románů a jejich televizních a filmových adaptacích, zejména pak v Dumasově sérii Tři mušketýři.
— Armand-Jean du Plessis de Richelieu
Připisované
Varianta: Zrada je jenom otázkou peněz.
— Armand-Jean du Plessis de Richelieu
Chybí zdroj
Připisované
— Armand-Jean du Plessis de Richelieu
Připisované
Zdroj: [Halatka, David, Proč intrikán Richelieu poslal na hranici prostého kněze?, History revue, 2009, červenec, 7, 40]
As quoted in The Catholic Encyclopedia (1913), edited by Charles George Herbermann
Pour tromper un rival l'artifice est permis; on peut tout employer contres ses ennemis.
As quoted in Dictionary of Quotations from Ancient and Modern English and Foreign Sources (1899) by James Wood
Variant translation: To mislead a rival, deception is permissible; one may use all means against his enemies.
As quoted in Champlain's Dream (2008) by David Hackett Fischer
“Maxims,” Testament Politique (1641)
Qu'on me donne six lignes écrites de la main du plus honnête homme, j'y trouverai de quoi le faire pendre.
As quoted in The Cyclopedia of Practical Quotations (1896) by Jehiel K̀eeler Hoyt, p. 763
Édouard Fournier, in L'Espirit dans l'Historie (1867), 3rd edition, Ch. 51, p. 260, disputes the traditional attribution, and suggests various agents of Richelieu might have been the actual author.
David Hackett Fischer, in Champlain's Dream (2009), Simon & Schuster, p. 704, n. 14, says it's a paraphrase of Quintilian and there is no source closer to Richelieu than Francoise Bertaut's Memoires pour servir à l'histoire d'Anne d'Autriche.
Disputed