Jean Marie Guyau citáty

Jean Marie Guyau foto

4   37

Jean Marie Guyau

Datum narození: 28. říjen 1854
Datum úmrtí: 31. březen 1888

Jean-Marie Guyau byl francouzský filozof.

Guyau se snaží o sjednocení pozitivismu a filozofie života. Jeho hlavní dílo je kniha „Náčrt morálky bez povinnosti a bez trestů“. K porozumění jeho myšlení je třeba vědět, že náboženství ve smyslu víry v druhý svět pokládá za překonané. Z náboženství pro Guyaua zbývá pouze všeobecný pohled závislosti, pociťovaný před velikostí vesmíru.

Guyau nemůže budovat na základě náboženství, ale nechce se ani přiklonit ke Kantovi, jehož morálka na nás chce působit z „inteligibilního“ světa mimo prostor a čas. Soudí, že formální kritérium není vhodným základem morálky, protože mravní povinnost zavazující k určitému jednání nelze pro jednotlivého člověka oddělovat od konkrétního obsahu daného skutku. Je možno pozorovat, že mnozí lidé se cítí k určitému jednání zavázáni tak jako jiní lidé k „dobrým“ činům.

Zde se Guyau projevuje jako filozof života: nachází pramen morálky v samotném životě, v tvůrčí touze, která je přítomná ve všem živém. Guyauova vůle je více produchovnělá, méně egoistická či brutální. U Guyaua vidíme činit jeden z čestných a zoufalých pokusů najít východisko z dilematu, že lidé naléhavě potřebují všeobecně platné mravní měřítko.

Citáty Jean Marie GuyauJean Marie Guyau foto
Jean Marie Guyau4
francouzský spisovatel a filozof 1854 – 1888Jean Marie Guyau foto
Jean Marie Guyau4
francouzský spisovatel a filozof 1854 – 1888

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.