Papež František citáty

 Papež Františekfoto

14  17

Papež František

Datum narození:17. prosinec 1936
Další jména: František,Jorge Mario Bergoglio

František , vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ , je 266. papež katolické církve, římský biskup a suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013. Stal se prvním papežem pocházejícím z amerického kontinentu a prvním z Tovaryšstva Ježíšova . Jde rovněž o prvního mimoevropského papeže od 8. století, kdy římskokatolickou církev vedl sv. Řehoř III., pocházející ze Sýrie.

Středoškolským vzděláním je chemik. Ve 21 letech vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova, na jehož fakultách studoval filosofii, teologii a sociální vědy, vyučoval a získal titul profesora teologie. Mezitím v letech 1973 až 1979 působil jako jezuitský provinciál v Argentině. Od roku 1998 až do svého zvolení papežem byl arcibiskupem Buenos Aires a argentinským primasem a od roku 2001 také kardinálem.

Jeho biskupským a nyní i papežským heslem je Miserando atque eligendo . Na stránkách arcibiskupství volbu svého hesla spojoval s evangelijním příběhem povolání celníka Matouše podle 21. homilie Bedy Ctihodného. Je zaníceným fandou argentinského fotbalového klubu CA San Lorenzo de Almagro, kde hrával jeho otec. Podle jeho vlastních slov má být jeho pontifikát krátký, možná dva až pět let.

Citáty Papež František

 Papež František foto
Papež František14
266. papež římskokatolické církve 1936
„Jsem papež František, můžeš mi tykat.“ slova, která uslyšel student Stefano Cavizza, když mu papež zavolal

 Papež František foto
Papež František14
266. papež římskokatolické církve 1936
„Setkávání s Bohem musí vycházet zevnitř. Musím k Němu přistoupit a s pomocí jeho Slova kráčet vpřed, kudy On chce, abych šel.“ Slova papeže Františka k významu modlitby v jeho životě z knihy „Papež František – muž modlitby“


Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .