„Kdo chce dělat revoluce, musí dvě věci napřed povážiti: předně, má-li pevnou naději vyhrát, za druhé, má-li pevnou naději po výhře zavésti lepší svobodu a lepší vládu, než byla ta, proti které revoluci způsobil.“
Podobné citáty

„Člověk musí mít něco velmi rád, dělá-li to bez naděje na peníze, slávu, nebo dokonce bez naděje, že to udělá dobře.“
— Gilbert Keith Chesterton anglický romanopisec a křesťanský obhájce 1874 - 1936

„Příroda je soběstačná, proto menší, ale pevnou silou přemáhá větší sílu naděje.“
— Démokritos starověký řecký filozof, žák Leucippuse, zakladatel atomové teorie
„Musíme to vydržet, pokud chceme mít naději to zvládnout. Všichni musí respektovat nařízení vlády.“
https://video.aktualne.cz/dvtv/chceme-radikalne-omezit-kontakt-lidi-ne-uplne-znicit-zivot-v/r~68e14cae64a611eab408ac1f6b220ee8/

„Jenom národ zachovalý a vzdělaný může míti svobodu a spojenou s ní dobrou vládu, tuto pravdu, které nás učí zkušenost dějepisu, musíme vždy především na zřeteli míti. Národ nevzdělaný, kdyby se celý zkrvácel samými revolucemi, nedocílí přece svobody a práva, nýbrž bude vždy zase brzy ošizen a do libovlády nazpět vtlačen. Národ mravně zkažený, byť by i vzdělán byl, přece zase svou pokažeností plete vždy sám na sebe metlu absolutie. … Kde není národ zachovalý a vzdělaný, tam jest marné svrhovati revolucemi staré vlády, neboť zase se dříve nebo později všechno zlé navrátí, třeba se osoby a okolnosti změnily, a národ nemá z revoluce nic než trochu škody a nepořádku. V takovém pádu musí se napřed odstraniti tyto závady každé pravé svobody a teprva potom jest naděje a vyhlídka na možnost dobré a trvanlivé právní vlády.“
— Karel Havlíček Borovský český básník, literární kritik, novinář, politický spisovatel, satirik a spisovatel 1821 - 1856
Zdroj: (Politické spisy Karla Havlíčka Borovského, Slovan, část I., Praha 1903, s. 595–597)

„Revoluce mají dvě fáze: nejprve přijde boj za svobodu a potom boj o moc. Ta první povznáší lidského ducha a probouzí v lidech to nejlepší. Ta druhá pak odhaluje to nejhorší: závist, intriky, chamtivost, podezíravost a touhu po pomstě.“
— Adam Michnik polský historik, esejista a bývalý disident 1946
Zdroj: Je po revoluci, Respekt, číslo 45, 2014, str. 28

„Lepší je jistá výchova než nejistá naděje.“
— Crispus Caius Sallustius římský historik, politik -86 - -34 př. n. l.

„Není dobré žít s nepodloženou nadějí, že něco dobře dopadne, když se člověk ve skutečnosti nachází v bezútěšné situaci. Přimkne-li se k nerealistickému očekávání, že situaci může zachránit zázračná kúra, všechno se ještě víc pokazí. Pak je skoro lepší, upadne-li do apatie.“
— Jostein Gaarder norský autor 1952
Principálova dcera

„Žádný lékař nezná lepší lék na unavené tělo a ztrápenou duši, než je naděje.“
— Stefan Zweig rakouský básník, překladatel a romanopisec 1881 - 1942

„Chcete-li změnit svět, začnete sebou nebo ostatními? Věřím, že začneme-li u sebe a budeme dělat věci, které potřebujeme dělat, a staneme se tím nejlepším možným člověkem, budeme mít mnohem větší šanci změnit svět k lepšímu.“
— Alexandr Isajevič Solženicyn ruský spisovatel, publicista a politický činitel 1918 - 2008

„Do hazardu se pouštíme s nadějí na výhru, ale ve skutečnosti nás vzrušuje to, co bychom mohli ztratit.“
— Jeanette Wintersonová anglická spisovatelka 1959
Vášeň

„Dejme šanci víře, naději a lásce, abychom se stali důstojnými lidmi nové, lepší budoucnosti.“
— Baba Vanga bulharská jasnovidka 1911 - 1996
Krasimira Stojanova: Jasnovidke Vanga - Receptář

„To budiž nás všech přirozeností, abychom v protivenstvích strachem neschli, alebrž se zelenali jako strom odvahou a nadějí, abychom chyby své poznali a pevně stáli, když nepřátelé myslí, že nás přemohli a námi o zem udeřili, abychom byli jako skály.“
— Alois Jirásek český spisovatel 1851 - 1930
Zdroj: Těmito slovy uzavírá Jirásek román Skály → JIRÁSEK, Alois. Skály: několik výjevů z dějin samoty. 2. vyd. V Praze: Nakladatel J. Otto, 1900. 296 s. [Citovaný text je na str. 296.]

„Je-li revoluce dobrá pro lid, jsem i já pro revoluci.“
— Haile Selassie I. císař etiopie 1892 - 1975
Zdroj: [Kalendárium, ceskatelevize.cz, 2013-06-10, http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095927644-kalendarium/211563235300009/]

„Lidé se obávají neznáma. Jest pravda, že každé opuštění starého znamená nejistotu - skok do tmy. Avšak kdo chce pomoci sobě a jiným, musí opustit dobré, aby mohl vybojovat lepší. Nesmí držeti pevně vrabce v hrsti jen proto, že je lepší než holub na střeše. Bez odvahy ke změně není zlepšení, a tak není ani blahobytu!“
— Tomáš Baťa český podnikatel 1876 - 1932