Ehud Barak citáty

Ehud Barak foto
4  0

Ehud Barak

Datum narození:12. únor 1942

Ehud Barak je izraelský politik, bývalý předseda vlády a předseda Strany práce. V minulosti zastával řadu ministerských postů v izraelské vládě . Pro své přesvědčení, že mír nenastane, pokud nebude Izrael silný, je označován jako „jestřábí holubice“.

Před kariérou politika byl příslušníkem Izraelských obranných sil , kde dosáhl hodnosti generálmajora. Byl členem elitních průzkumných jednotek Sajeret Matkal a později jejich velitelem. Jako takový vedl řadu protiteroristických operací včetně operace Izotop či operace Jaro mládí. Byl rovněž jedním z klíčových architektů protiteroristické operace Entebbe. Od 80. let zastával vrcholné armádní funkce, jako jsou velitel vojenské rozvědky Aman, velitel Centrální velitelství či náčelník Generálního štábu IOS. Během své vojenské kariéry obdržel pět vyznamenání za statečnost a stal se nejdekorovanějším vojákem izraelské historie.

Úřad ministerského předsedy zastával v letech 1999 až 2001. V tomto období se pokusil navázat na svého mentora Jicchaka Rabina a uzavřít konečné mírové smlouvy s Palestinci a Sýrií. Ukončil také osmnáctiletou přítomnost izraelské armády v jižním Libanonu. V rámci mírových jednání byl nejnadějnější summit v Camp Davidu v roce 2000, který však zkrachoval. Jeho funkční období významně poznamenalo vypuknutí druhé intifády, během níž nechal Barak nařídit tzv. mimosoudní likvidace palestinských teroristických vůdců. Předčasné volby v roce 2001, které sám vyvolal, prohrál ve prospěch Ariela Šarona. Po odchodu z politiky podnikal a věnoval se poradenství a přednáškám. Do vrcholné politiky se vrátil v roce 2007, když byl opětovně zvolen předsedou Strany práce. Ve vládě Ehuda Olmerta se stal ministrem obrany a tuto funkci si udržel i po únorových volbách v roce 2009. V lednu 2011 opustil Stranu práce a založil novou centristickou a sionistickou stranu Acma'ut. Koncem listopadu 2012 oznámil odchod z politiky a rezignaci na post ministra obrany, který následně vykonával do předčasných parlamentních voleb v lednu 2013.

Citáty Ehud Barak

Dnešní výročí
Paul Brunton foto
Paul Brunton13
britský filozof 1898 - 1981
Samuel Taylor Coleridge foto
Samuel Taylor Coleridge9
anglický básník, literární kritik a filozof 1772 - 1834
Jack Kerouac foto
Jack Kerouac16
americký spisovatel 1922 - 1969
Arthur Schnitzler foto
Arthur Schnitzler9
rakouský lékař a spisovatel 1862 - 1931
Dalších 26 dnešních výročí
Podobní autoři
Šimon Peres foto
Šimon Peres2
izraelský politik, 8. premiér a devátý prezident Izraele
Jicchak Rabin foto
Jicchak Rabin5
izraelský politik, státník a obecné
Vladimír Špidla foto
Vladimír Špidla4
český ministr práce a sociálních věcí ČR, místopředseda v...
Vladimír Mečiar foto
Vladimír Mečiar2
československý ministr vnitra Slovenska, člen Národní rad...
Harold Macmillan foto
Harold Macmillan2
britský politik
Robert Anthony Eden foto
Robert Anthony Eden3
britský konzervativní politik, premiér
 Čou En-Laj foto
Čou En-Laj1
1. premiér Čínské lidové republiky
Zalman Aran foto
Zalman Aran1
izraelský politik
Jerzy Buzek foto
Jerzy Buzek1
polský inženýr, akademický odborný asistent a politik
Jisra’el Galili foto
Jisra’el Galili1
izraelský politik