Raúl Alfonsín citáty

Raúl Alfonsín foto

1   0

Raúl Alfonsín

Datum narození: 12. březen 1927
Datum úmrtí: 31. březen 2009

Raúl Ricardo Alfonsín byl argentinský právník, politik a obhájce lidských práv, jehož předkové emigrovali z Galicie. Byl komunálním politikem, provinčním i národním poslancem a senátorem a od prosince 1983 do června 1989 byl 49. prezidentem Argentiny.

Alfonsín vyhrál prezidentské volby, jež ukončily sedmiletou vojenskou diktaturu , která se dostala k moci šestým argentinským pučem roku 1976; předáky bývalé junty, zodpovědné za smrt mnoha lidí, postavil před soud. Stal se tak ikonou obnovené argentinské demokracie.

Během jeho vlády bylo založeno společenství Mercosur a byly urovnány vztahy s Chile . V roce 1986 se pokusil prosadit přenesení hlavního města Argentiny do Patagonie, do města Viedma, kde by na hranici provincií Río Negro a Buenos Aires vznikl nový federální distrikt. Tento plán, jehož cílem byl rozvoj zaostalé a odlehlé Patagonie a oslabení koncentrace politické a ekonomické moci v Buenos Aires, vzbudil v hlavním městě velký odpor a nakonec byl opuštěn. Později musel Alfonsín čelit ekonomické krizi a hyperinflaci spojené s pouličními nepokoji, a tak vládu předal ještě před ukončením volebního období svému nástupci Carlosu Menemovi.

V politice zůstal Alfonsín i po svém prezidentství. Zemřel roku 2009 na rakovinu plic.„Žádný prezident nemá právo nekonečně požadovat oběti od svého lidu.“

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .