„Naděje je stav ducha, který dává smysl našemu životu.“
Chybí zdroj, pravděpodobně tento citát pochází z Francie a starý přes 100 let.
Datum narození: 5. říjen 1936
Datum úmrtí: 18. prosinec 2011
Další jména: वैक्लेव हैवेल
Václav Havel byl český dramatik, esejista, kritik komunistického režimu a později politik. Byl devátým a posledním prezidentem Československa a prvním prezidentem České republiky.
Chybí zdroj, pravděpodobně tento citát pochází z Francie a starý přes 100 let.
Zdroj: [Melničuk, Petr, Sliby, přání, představy, Magazín Víkend - příloha Hospodářských novin, 2009, 11, 20, 47, 24]
Varianta: Přirozenou nevýhodou demokracie je, že těm, kdo to s ní myslí poctivě, nesmírně svazuje ruce, zatím co těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše.
Zdroj: Článek Schwarzenberg proti Čunkovi, slušnost proti neslušnosti http://rysavy.blog.idnes.cz/c/42229/Schwarzenberg-proti-Cunkovi-slusnost-proti-neslusnosti.html na rysavy.blog.idnes.cz
Václav Havel o volbách, Československá televize 2. června 1992
Source: [Žantovský, Michael, Veleben i zatracován. 20 let od Havlova rudolfinského projevu, Echo24.cz, Echo24.cz, 2017-12-09, 2020-03-29, https://echo24.cz/a/SV6K6/veleben-i-zatracovan-20-let-od-havlova-rudolfinskeho-projevu]
Zdroj: Pozdrav Václava Havla. URL: http://www.magnesia-litera.cz/index_in.php?mm=4&sm=3
Zdroj: Hovory v Lánech, 27. března 1999
Kontext: Každý občan nemusí všechno vědět a všemu rozumět. Od toho jsou zde politici, veřejně činní lidé, odborníci, aby občanům pár věcí vysvětlovali.
Co ale každý občan v sobě má, je, že pozná, jestli se mu žije dobře. Nemyslím tím teď jenom jeho životní standard. Ale v takovém, řekl bych, humánním smyslu. Zda je nějak šťasten, spokojen, anebo zda se trápí stresy a zoufalstvím. To přece každý pozná.
Mnoho lidí, a možná i většina, má i jakýsi cit na to, kdo z těch odborníků v uvozovkách, to znamená politici, novináři, veřejně činní lidé, kdo asi je důvěryhodnější, přesvědčivější a kdo méně. A to stačí, víc není potřeba.
Nemůže být každý občan odborníkem na všechno. Ale každý občan po čertech dobře pozná, jestli žije ve stavu permanentní beznaděje a nakonec skončí u nějakých drog, anebo jestli je součástí nějakého lidského společenství, které mu v tísnivých chvílích, například když ztratí lásku, nebo mu někdo umře, které ho podrží, které je schopno mu pomoci právě proto, že má ještě nějaké lidské dimenze.
A nemusí být, opakuji na závěr to, co jsem řekl na začátku, nemusí být každý občan sociologem, psychologem, ekologem či odborníkem na vše. Nicméně měl by rozpoznat, kdy se mu žije líp a kdy hůř. A měl by rozpoznat, kterému politikovi v těch jeho výkladech upřímně běží o to, aby se těm ostatním žilo líp, a který ty výklady vede jen proto, aby budoval jakési schodiště vzhůru ke stále vyšším a vyšším funkcím, z nichž se posléze on bude stále víc snad radovat.
Zdroj: historik Viliam Plevza v rozhovoru pro www.tyden.cz 47/2015