Ro Mu-hjon citáty

Ro Mu-hjon foto

1   0

Ro Mu-hjon

Datum narození: 1. září 1946
Datum úmrtí: 23. květen 2009

Ro Mu-hjŏn byl v pořadí 16. prezident Korejské republiky. Do prezidentského úřadu byl uveden 25. února 2003 a ve svých 56 letech se stal nejmladším jihokorejským prezidentem. Svou administrativu nazval "participační vládou".

Bez absolvování univerzity, jako "samostudent", se stal ve třiceti letech právníkem a v 80. letech v trestním řízení zastupoval obviněné z držení nelegální literatury, respektive z propagace komunistické a severokorejské ideologie.

Prezident Ro proslul výrazně populistickým stylem a řadou kontroverzních politických kroků na domácí i mezinárodní scéně. Stal se prvním jihokorejským prezidentem, proti kterému Národní shromáždění zahájilo proceduru tzv. impeachmentu. Ústavní soud sice obvinění v několika bodech shledal jako opodstatněná, ale nikoli tak závažná, aby Roa prezidentského úřadu zbavil.

Poslední měsíce svého života byl vyšetřován v souvislosti s korupcí. Zemřel 23. května 2009 v důsledku pádu do rokle, údajně spáchal sebevraždu. Exprezidentův osobní strážce po několika kontroverzních výrocích přiznal, že v době události nebyl v Roově blízkosti. V Roově počítači byl nalezen krátký dopis na rozloučenou, kde se exprezident hluboce, ale nekonkrétně omlouvá všem, kteří kvůli němu trpěli.

Citáty Ro Mu-hjonPodobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.