Ro Mu-hjon citáty

Ro Mu-hjon foto

1   0

Ro Mu-hjon

Datum narození: 1. září 1946
Datum úmrtí: 23. květen 2009

Ro Mu-hjŏn byl v pořadí 16. prezident Korejské republiky. Do prezidentského úřadu byl uveden 25. února 2003 a ve svých 56 letech se stal nejmladším jihokorejským prezidentem. Svou administrativu nazval "participační vládou".

Bez absolvování univerzity, jako "samostudent", se stal ve třiceti letech právníkem a v 80. letech v trestním řízení zastupoval obviněné z držení nelegální literatury, respektive z propagace komunistické a severokorejské ideologie.

Prezident Ro proslul výrazně populistickým stylem a řadou kontroverzních politických kroků na domácí i mezinárodní scéně. Stal se prvním jihokorejským prezidentem, proti kterému Národní shromáždění zahájilo proceduru tzv. impeachmentu. Ústavní soud sice obvinění v několika bodech shledal jako opodstatněná, ale nikoli tak závažná, aby Roa prezidentského úřadu zbavil.

Poslední měsíce svého života byl vyšetřován v souvislosti s korupcí. Zemřel 23. května 2009 v důsledku pádu do rokle, údajně spáchal sebevraždu. Exprezidentův osobní strážce po několika kontroverzních výrocích přiznal, že v době události nebyl v Roově blízkosti. V Roově počítači byl nalezen krátký dopis na rozloučenou, kde se exprezident hluboce, ale nekonkrétně omlouvá všem, kteří kvůli němu trpěli.


„Nechovám vůči Američanům žádnou zášť, ale nehodlám jim poklonkovat.“

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .