Štěpán Trochta citáty

Štěpán Trochta foto

3   0

Štěpán Trochta

Datum narození: 26. březen 1905
Datum úmrtí: 6. duben 1974

ThDr. Štěpán Maria kardinál Trochta SDB byl český katolický biskup a řeholník, jeden ze zakladatelů české provincie salesiánů a 17. biskup litoměřický .

Za druhé světové války podporoval protinacistický odboj, za což byl zatčen a poté vězněn v koncentračních táborech s doložkou RU . Po válce jej Pius XII. jmenoval biskupem litoměřickým.

V letech 1948–1949 byl mluvčím katolické biskupské konference při jednání s komunistickou vládou. V letech 1950–1953 byl nejprve nezákonně internován, v roce 1954 odsouzen ve vykonstruovaném procesu na 25 let a vězněn v nejtěžších komunistických žalářích. V roce 1960 propuštěn na amnestii. Poté byl opět internován. Až v roce 1968 začal znovu spravovat diecézi. V roce 1969 jej Pavel VI. jmenoval kardinálem „in pectore“. Zemřel na mozkovou mrtvici, doslova „uřván k smrti“ krajským církevním tajemníkem .

Citáty Štěpán Trochta


„Jsme tady skoro dva tisíce let. My víme, co jsme, a vy také víte, co jsme. Ale co jste vy, to nevíme! – kardinál Trochta Alexeji Čepičkovi při jednáních mezi katolickou církví a vládou.“

„Zprávy beru na vědomí a do dalších podvůdků žehnám! - reakce kardinála Trochty na oznámení svého sekretáře Ladislava Vika, že za jeho nepřítomnosti potřeboval nutně jeho oficiální potvrzení podpory, takže musel zfalšovat jeho podpis.“

„ (česky: Práce-oběť-láska) – biskupské motto kardinála Štěpána Trochty“

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .