Aharon David Gordon citáty

Aharon David Gordon foto

1   0

Aharon David Gordon

Datum narození: 9. červen 1856
Datum úmrtí: 22. únor 1922

Aharon David Gordon byl sionistický aktivista a teoretik.

Narodil se ve vesnici Trojaniv v regionu Podolí v tehdejší Ruské říši v nábožensky založené židovské rodině. Po sňatku dostal Gordon zodpovědnost za správu velké výměry zemědělských pozemků. V této době se začal angažovat v hnutí Chovevej Cijon. V roce 1904, poté co mu vypršel pronájem pozemků v Rusku, přesídlil do tehdejší turecké Palestiny. Do ní dorazil 27. února 1904, ve věku 48 let. Byl tedy mnohem starší než většina sionistických průkopníků, kteří do této země tehdy v rámci druhé alije přicházeli.

Pracoval jako zemědělský dělník v Petach Tikva, pak v Rišon le-Cijon a nakonec se usídlil v nově zřízené kolektivní osadě typu kibuc Deganija.

Podílel se na vzniku hnutí a politického směru ha-Po'el ha-ca'ir. Zformuloval principy sionismu, které ovlivnily několik generací Židů a patří mezi nejvýznamnější postavy dělnického sionismu. Prosazoval rozmach fyzické práce na vlastní půdě, čemuž přikládal částečně náboženský, posvátný charakter a spatřoval v tom možnost, jak docílit vysvobození Židů z jejich dosavadního národního a ekonomického stavu. Zemřel 22. února 1922 a byl pohřben v Deganiji.

Jeho jméno převzala sionistická organizace Gordonia. Jeho myšlenkami se inspirovala skupina osadníků z kibuců okolo hnutí Chever ha-kvucot.

Citáty Aharon David GordonPodobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.