Hugo Grotius citáty

Hugo Grotius foto

1   0

Hugo Grotius

Datum narození: 10. duben 1583
Datum úmrtí: 28. srpen 1645

Hugo Grotius nebo Hugo de Groot byl holandský právník, představitel školy přirozeného práva. Byl také filozof, křesťanský apologeta, dramatik, básník a jeden z prvních představitelů politické geografie.

Byl výjimečný člověk . V roce 1613 se stává radním v Rotterdam, přijal arminianismus a po Arminiově smrti se stal vůdcem této křesťanské skupiny. Když se roku 1618 postavil proti oranžskému princi Mořici Nasavskému, byl na doživotí uvězněn. V roce 1620 se mu podařilo uprchnout k francouzskému dvoru a v letech 1634 – 1645 byl v Paříži švédským velvyslancem.

V právních otázkách kritizoval humanisty, kterým vyčítal jmenovitě to, že vyzdvihovali dokonalost klasického římského práva a většinou mu připisovali až „úroveň nepsaného rozumu a spravedlnosti“ . Dokonalé a spravedlivé právo je možné podle Grotia odvodit jen z rozumu a lidské přirozenosti.

Ve své knize Mare Liberum se zabýval otázkou politického členění moře a zastával názor, že „širé moře patří všem.“

Citáty Hugo Grotius


„Svoboda má sloužit zájmům společnosti prostřednictvím trestů.“

„There is none of you who would not publicly exclaim that everyone should be moderator and arbitrator in his own matter, who would not command all citizens to use rivers and public places equally and indifferently, who would not with all his power defend the liberty of going hither and thither and trading.“ The Free Sea

„It is no less ancient than a pestilent error wherewith many men (but they chiefly who abound in power and riches) persuade themselves, or (as I think more truly) go about to persuade, that right and wrong are distinguished not according to their own nature but by a certain vain opinion and custom of men.“ The Free Sea

Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na .