Královna Viktorie citáty

 Královna Viktorie foto

1   0

Královna Viktorie

Datum narození: 24. květen 1819
Datum úmrtí: 22. leden 1901

Viktorie byla královna Spojeného království Velké Británie a Irska od 20. června 1837 a první císařovna Indie od 1. května 1876 až do své smrti. Doba její vlády trvala 63 let a 7 měsíců, což je druhé nejdelší období vlády britského panovníka. Tato doba bývá označována jako viktoriánské období a je charakteristická bouřlivým průmyslovým, politickým, vědeckým a vojenským rozvojem britských území. Současná britská královna Alžběta II. je Viktoriinou prapravnučkou.

Ačkoli Viktorie nastoupila na trůn v době, kdy byla Británie zavedenou konstituční monarchií a panovník uplatňoval svůj vliv nepřímo přes doporučení předsedy vlády, byla královna stále velmi důležitým symbolem. Období její vlády bylo poznamenáno velkým rozšířením britského impéria, které v té době dosáhlo svého vrcholu a stalo se hlavní politickou silou světa té doby.

Viktorie pocházela z německého prostředí. Narodila se jako jediná dcera čtvrtého syna krále Jiřího III., prince Eduarda Augusta, vévody z Kentu a Strathearnu, a princezny Viktorie Sasko-Kobursko-Saalfeldské; jako taková byla vnučkou Jiřího III. a neteří svého předchůdce krále Viléma IV. Pro svých devět dětí a 42 vnoučat dohodla manželství po celé Evropě, a proto pak byla později nazývána evropskou babičkou. Jednalo se o posledního panovníka hannoverské dynastie na britském trůnu – její syn a nástupce Eduard VII. patřil do následující sasko-kobursko-gothajské dynastie.

Citáty Královna Viktorie


Podobní autoři

Citát se vám libí,
sdílejte ho s přáteli na.