„Jdi klidně svou cestou halasem a spěchem a nezapomeň pro ně, jaký mír se skrývá v tichosti. Pokud tím nezradíš sám sebe, vycházej dobře s každým člověkem. Svou pravdu vyslovuj tiše a jasně a naslouchej jiným, ať mdlého rozumu nebo nevědomým; také oni mají svůj příběh. Vyhni se lidem hlučným a svárlivým, jen jitří tvoji mysl. Nesrovnávej se s jinými, abys nezahořkl nebo nepropadl pýše. Vždycky se najde někdo větší nebo menší, než ty sám. Z plánů měj stejnou radost jako z dosaženého, drž se své životní cesty, byť i sebeskromnější; v proměnlivosti osudu je právě jen ona tvým vlastnictvím. Zachovej obezřetnost v každém podnikání, vždyť svět je plný klamu. Nenech se jím však oslepit a nevidět v něm i ctnost. Je mnoho lidí zápasících o velké myšlenky a všude kolem život naplněný hrdinstvím. Vždy buď sám sebou. A nikdy nepředstírej náklonnost. Stejně tak nebuď v lásce cynikem, protože tváří v tvář veškeré vyprahlosti a deziluzi je láska vytrvalá jako tráva. S ochotou přijímej, co napovídá tvůj věk a v pravý čas s grácií přenech mládí, co mu náleží. Posiluj svého ducha, aby ti byl štítem při nenadálém neštěstí. Nestresuj se však zlými představami, vždyť mnohá úzkost vzniká z únavy a osamění. Buď ukázněný a k sobě mírný zároveň. Jsi stejné dítě Vesmíru jako jsou stromy nebo hvězdy, máš právo tady být. Ať už to chápeš nebo ne, vesmír jde dál tak, jak jít má. Buď proto v míru s Bohem, ať si ho představuješ jakkoli a ať už jsou tvé snahy a touhy jaké chtějí, měj v hlučném zmatku světa ve své duši mír. Při vší své falši, otročině a rozbitých snech je to ještě pořád krásný svět. Buď veselý. Snaž se být šťastný.“
Desiderata je krátká báseň v próze o tom, jak dosáhnout štěstí v životě. Jejím autorem byl americký právník a filosof Max Ehrmann žijící v letech 1872 – 1945, poprvé ji uveřejnil roku 1927. Existovala však legenda tvrdící, že se jedná o anonymní text, který pochází ze 17. století a byl nalezen v kostele sv. Pavla v Baltimore. Báseň byla populární v 60. letech v okruhu hnutí hippies.
Témata
ctnost, tvářet, hrdinství, vlastnictví, klidno, hlučnost, proměnlivost, pravost, pořad, spěch, plnost, deziluze, mnohost, dobrá, obezřetnost, úzkost, osamění, mysl, dál, náklonnost, nevědomí, rozbití, ukázněnost, jasnost, bohém, jez, vyprahlost, dítě, vytrvalost, veselo, pravda, míra, zmatek, štěstí, hvězda, podnikání, pýcha, osud, představa, vesmír, naplnění, duše, čas, zlost, tvář, duch, život, plán, láska, příběh, radost, snaha, právo, klam, mládí, únava, věk, sny, tráva, dosažení, myšlenka, rozum, touha, štít, propadlo, mír, ticho, strom, ochota, kolo, cesta, cynik, světZdroj: Desiderata
Podobné citáty
„Dnes je ti 18 let, otevírá se ti svět.
Vítej ve světě dospělých, končí ti doba nezletilých.
Bezstarostný věk ti skončil, do svých rozhodnutí jsi právě vkročil.
Opatrný bud na své volby, hlavu motat, ti budou holky.
Ať se splní tvoje sny a máš samé krásné dny.
Hodně sexu a lásky, abys neměl žádné vrásky.
Hodně peněz, přátel, holek…
Ať tvrdý je tvůj vdolek“
— J.L.V.
Narozeniny

„Pán již neříká: ‘Buď budeš myslet stejně jako já, nebo zemřeš.’ Říká však: ‘Máš svobodu nemyslet stejně jako já – můžeš si ponechat svůj život, majetek a vše co máš. Ale od dnešního dne jsi mezi námi cizincem… Když se přiblížíš ke svým bližním, budou se ti vyhýbat jako nečisté bytosti… Jdi v pokoji. Ponechal jsem ti tvůj život, ale je to život horší než smrt’.“
— Alexis De Tocqueville francouzský politický myslitel a historik 1805 - 1859
O tyranii veřejného mínění
Zdroj: [Henrie, Mark, Alexis de Tocqueville a úskalí demokracie, http://www.obcinst.cz/alexis-de-tocqueville-a-uskali-demokracie/, 1995-12-1, 2014-12-23, Občanský institut, Praha]

„Měj v úctě každého člověka, protože v něm žije Kristus. Buď vnímavý ke každému - je to tvůj bratr a sestra.“
— Stefan Wyszyński polský cardiinal 1901 - 1981
Zdroj: časopis Milujte se! XII. ročník č.47/2018, online http://www.milujte.se/storage/dalsi/milujte-se-2017-41.pdf

„Měj na paměti, že jsi hercem takového dramatu, jaké určí básník: krátkého, chce-li krátké, dlouhého, chce-li dlouhé. Chce-li, abys představoval žebráka, ať i toho řádně hraješ; právě tak, máš-li představovat mrzáka nebo hodnostáře nebo prostého občana. Neboť tvoje věc je hrát dobře přidělenou úlohu, ale vybrat ji náleží jinému.“
— Epiktétos starověký filozof 50 - 138
kniha Rukojeť

„Miluj bližního svého, jako sebe samého, protože ty sám jsi svůj bližní. Je to jen iluze, pokud věříš, že tvůj bližní je někdo jiný než ty sám.“
— Sarvepalli Rádhakrišnan indický filozof a státník, 2. prezident Indie 1888 - 1975
Zdroj: [Gaarder, Jostein, Jostein Gaarder, Sofiin svět, Albatros, Praha, 2006, 978-80-00-01748-8, 430, 119]

„Byl jsem tvým Mistrem, jsem a zůstanu. Snaž se, aby se tvé srdce stalo podobné mému pokornému a tichému srdci. Nikdy se nedovolávej svých práv. Všechno, co tě potkává, snášej s velikým pokojem a trpělivostí; nebraň se, když na tebe bude neprávem dopadat všechna hanba; nech ostatní triumfovat. Nepřestaň být dobrá, když zjistíš, že tvou dobrotu zneužívají; bude-li to třeba, sám se tě zastanu. I za sebemenší mou milost buď vděčná, neboť ta vděčnost mě zavazuje udílet ti nové milosti.“
— Faustyna Kowalská polská řeholnice 1905 - 1938

„Jeden každý ať zná vlastní cestou svou jít.“
— Sextus Propertius latinský elegický básník -47 - -14 př. n. l.
Originál: (la) UNUS QUISQUE SUA NOVERIT IRE VIA

„Buď k sobě přátelský a tvé já bude spokojené; to tě osvobodí, abys mohl milovat svého bližního.“
— Anthony de Mello indický spisovatel 1931 - 1987

„Buď sám sebou a dopřej stejné právo i druhým.“
— Voltaire francouzský spisovatel a filozof 1694 - 1778

„Dokud je tu vlastnictví a dokud peníze budou mírou všeho, nemyslím si, že národ možná vést ať spravedlivě, nebo šťastně: ne spravedlivě, protože nejlepší věci dostávají nejhorší lidé; ani šťastně, protože vše se přerozděluje jen hrstce (a dokonce ani ta neni v každém ohledu šťastná), zatímco zbytek žije v absolutní bídě. ... cesta k veřejnému blahu je totiž prohlášení majetkové rovnosti. ... ať už jde o jakýkoliv velký národ, bohatství se vždy dělí jen mezi pár vyvolených, zatímco ostatním zůstává bída. Takže zde budou dvě vrstvy lidí, ti, kteří si zaslouží, aby se jejich osud změnil -to jsou ti zbyteční, zlomyslní a zlí ... a pak jsou tu ti, kteří slouží více veřejnosti než sobě, upřímní a dobří lidi.“
— Thomas More, kniha Utopie
Zdroj: Thomas More: Utopia. In: PERNÝ, Lukáš. Utopisti, vizionári sveta budúcnosti. Dejiny utópií a utopizmu. Martin : Matica slovenská, 2020, s. 76

„Dobrý kamarád zachovává tvoje tajemství. Nejlepší kamarád ti pomůže, abys svá tajemství zachoval ty sám.“
— Lauren Oliver americká spisovatelka 1982
Chvíle před koncem

„Já dělám svoje věci a ty zase svoje. Nejsem na světě proto, abych žil podle tvých očekávání, a ty nejsi na světě proto, abys žil podle mých. Ty jsi ty a já jsem já. A pokud se náhodou najdeme, bude to krásné. Pokud ne, nedá se nic dělat.“
— Bruce Lee herec, mistr a popularizátor bojových umění 1940 - 1973
kniha Umělec života

„Buďte mírem, který chcete vidět ve světě!“
— Martin Luther King americký duchovní, aktivista a vůdce v americkém hnutí občanských práv 1929 - 1968