John Bunyan citáty

John Bunyan foto
14   11

John Bunyan

Datum narození: 28. listopad 1628
Datum úmrtí: 31. srpen 1688
Další jména:جان بانیان, Bunyan

Reklama

John Bunyan byl anglický křesťanský spisovatel a baptistický kazatel. Byl pro svou víru vězněn.

Jeho alegorický román Poutníkova cesta z tohoto světa do světa budoucího patří k nejslavnějším křesťanským literárním dílům v dějinách vůbec; do češtiny byl přeložen učitelem při evangelické církvi reformistické Josefem Nedomou jako Cesta křesťana z města zkázy do blahoslavené věčnosti a vydán u synů Bohumila Haase v Praze roku 1864. Česky vyšla také jeho autobiografie Milost přehojná největšímu z hříšníků udělená.

Byl synem kotláře, proslul zejména svým alegorickým dílem Cesta poutníka. Jeho první manželka Mary přinesla do manželství dvě náboženské knihy, které oba společně četli a diskutovali o nich. Ještě než jeho první žena zemřela , začal navštěvovat církev. Ony dvě knihy u něj vzbudily zájem o duchovní věci, prožíval muka nad svými hříchy a pokoušel se vést zbožný život ve vlastní síle. Po třech letech prožil zásadní obrat a vydal se Bohu.

Připojil se k nonkonformistické církvi, kde byl uznáván jeho dar kázání. Začal veřejně sloužit. Současně však musel živit svou rodinu a tak pracoval jako kotlář. Jeho věhlas kazatele stále vzrůstal. V roce 1660, když dosedl v Anglii na trůn Karel II., začali být nonkonformisté opět pronásledováni. Byl na něj vydán zatykač a do vězení jej odvedli přímo ze shromáždění. Soudce mu nabídl propuštění, slíbí-li, že přestane kázat. Ten však odmítl. Byl proto obviněn za účast při organizování nezákonných shromáždění, která nejsou podřízena Anglikánské církvi, a odsouzen k šesti letům vězení v Bedfordské věznici. Během této doby četl anglický překlad Bible KJV a Foxovu Knihu mučedníků a také začal sám psát.

V roce 1666 byl sice propuštěn, ale již o několik týdnů později byl opět zatčen za ilegální kázání a strávil v Bedfordské věznici dalších šest let. V roce 1672 král Karel II. zrušil zákon proti nonkonformistům a on byl znovu propuštěn. V té době byl již velmi populárním kazatelem. Královo srdce se však proti nonkonformistům opět zatvrdilo a on se ocitl znovu na šest měsíců ve vězení. A právě v této době sepsal svou nejslavnější knihu Cesta poutníka.

Pokračoval v kazatelské činnosti až do své smrti v roce 1688. Když se ohlížel na dobu strávenou v žaláři, napsal: „Nebyl jsem bez naděje, že by mé uvěznění nemohlo posloužit k probuzení svatých v této zemi. A právě tato skutečnost mě vedla k vydání celé záležitosti Bohu. A opravdu: až do svého návratu jsem ve vězení prožíval sladká setkání s Bohem.“ Svá duchovní hledání a boje i dobu svého uvěznění popsal Bunyan v knize Milost přehojná největšímu z hříšníků udělená.

Podobní autoři

Jonathan Edwards foto
Jonathan Edwards2
křesťanský kazatel, filozof a teolog
Gilbert Keith Chesterton foto
Gilbert Keith Chesterton129
anglický romanopisec a křesťanský obhájce
Thomas Brooks foto
Thomas Brooks12
anglický puritánský
John Flavel foto
John Flavel19
anglický presbyteriánský kněz
Christopher Dawson foto
Christopher Dawson1
britský historik
George Whitefield foto
George Whitefield19
anglický ministr a kazatel
John Howe foto
John Howe5
anglický puritánský teolog
Joseph Alleine foto
Joseph Alleine7
pastor, autor
John Wesley foto
John Wesley3
křesťanský bohoslovec
John Owen foto
John Owen20
anglický teolog

Citáty John Bunyan

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Now, I was, as they said, become godly; now I was become a right honest man.“

—  John Bunyan
Context: Now, therefore, they began to praise, to commend and to speak well of me, both to my face, and behind my back. Now, I was, as they said, become godly; now I was become a right honest man. But, oh! when I understood that these were their words and opinions of me, it pleased me mighty well. For though, as yet, I was nothing but a poor painted Hypocrite, yet I loved to be talked of as one that was truly godly. I was proud of my Godliness, and, indeed, I did all I did, ether to be seen of, or to be well spoken of, by Man.<!--p. 16

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Translate quotes
Další
Today's anniversary
 Matka Tereza foto
Matka Tereza48
římsko-katolická jeptiška 1910 - 1997
Jonas Ridderstrale foto
Jonas Ridderstrale56
švédský obchodní teoretik 1966
Karl Theodor Körner foto
Karl Theodor Körner2
německý básník, voják 1791 - 1813
William James foto
William James17
americký filozof, psycholog a pragmatik 1842 - 1910
Dalších 47 dnešních výročí
Podobní autoři
Jonathan Edwards foto
Jonathan Edwards2
křesťanský kazatel, filozof a teolog
Gilbert Keith Chesterton foto
Gilbert Keith Chesterton129
anglický romanopisec a křesťanský obhájce
Thomas Brooks foto
Thomas Brooks12
anglický puritánský
John Flavel foto
John Flavel19
anglický presbyteriánský kněz
Christopher Dawson foto
Christopher Dawson1
britský historik